wtorek, 28 lutego 2012

Trasa: Śladem Mickiewicza

Na zdjęciu: Adam Mickiewicz (źródło)


Długość: 82 km
Typ trasy: szosowo - terenowa
Stopień trudności: średnia
Atrakcyjność: 7/10


Adam Mickiewicz przybył na Ziemię Kościańską w sierpniu 1831 roku. Zatrzymał się wówczas w Kopaszewie. Później odwiedzał również Choryń i Osiek, był też zapewne w Gryżynie, Turwi, Racocie i Lubiniu. Według wielu przypuszczeń idea „Pana Tadeusza” rodziła się między innymi wśród dworów i pól kościańskich. Inspirujące były też niektóre wydarzenia, jak przyjęcie w Turwi wydane dla żołnierzy Pułku Szwoleżerów Gwardii Napoleona, które było zapewne pierwowzorem dla uczty w Soplicowie. Niezmiernie ciekawym uzupełnieniem autentycznych miejsc mickiewiczowskich jest filmowy folwark Soplicowo zbudowany w Cichowie.
Trasa rowerowa liczy ok. 82 km i wiedzie drogami, które Mickiewicz przebywał, przez miejsca, które odwiedzał i krajobrazy, które oglądał. Trzeba jednak przyznać, że część krajobrazów po 1832 roku została zmieniona w wyniku melioracji Obry i zadrzewień prowadzonych przez gen. Chłapowskiego i jego następców.



Na zdjęciu: ratusz na rynku w Kościanie (źródło)



Kościan (Rynek), 0,0 km
Przebieg trasy rowerowej z Rynku wiedzie ulicami: Szczepanowskiego, J. Piłsudskiego, drogą wzdłuż kanału Obry, Łąkową, dalej trasa skręca w lewo w ul. Północną, a potem w prawo w ul. Gen. D. Chłapowskiego na wydzieloną drogę rowerową.


Na zdjęciu: droga prowadząca przez Nowy Lubosz (źródło)

Trasa z Kościana przez Nowy Lubosz do Turwi
Odcinek Kościan - ul. Gen. D. Chłapowskiego  - Nowy Lubosz - ul. Kościańska, prowadzi  asfaltową drogą rowerową prowadzącą wzdłuż jezdni, po jej północnej stronie, dochodząca do Nowego Lubosza. Przejazd przez Nowy i Stary Lubosz do skrzyżowania z drogą Racot – Czempiń następuje drogą bitumiczną o średnim natężeniu ruchu samochodowego.
Od skrzyżowania ul. Północnej z ul. Gen. D. Chłapowskiego do wsi Nowy Lubosz trasa przebiega prosto do ul. Kościańskiej w Nowym Luboszu do jej końca po wydzielonej ścieżce rowerowej o nawierzchni bitumicznej (położonej wzdłuż drogi powiatowej), następnie po nawierzchni bitumicznej przedmiotowych dróg powiatowych przez miejscowości  Racot, Darnowo, Wyskoć Mała i Wyskoć do Turwi.



Na zdjęciu: pałac w Racocie (źródło)

Od Racotu jadąc w kierunku Darnowa oraz w okolicach Wyskoci można obejrzeć nasadzenia zadrzewień śródpolnych zrealizowane przez Powiat Kościański w 2010 r. W Wyskoci skręcamy z drogi bitumicznej w lewo i drogą gruntową jedziemy do Turwi.

Turew (skrzyżowanie z trasą nr 1, która skręca w prawo), 13,6 km
Odcinek trasy Turew – Rąbiń. Trasa rowerowa do Rąbinia prowadzi obustronnie zadrzewioną drogą bitumiczną o małym natężeniu ruchu. Przejazd przez Rąbiń - drogami asfaltowymi do kościoła.

Na zdjęciu: późnogotycki kościół w Rąbiniu (źródło)

Rąbiń (kościół), 17,6 km
Odcinek trasy Rąbiń – Dalewo – Mościszki – Cichowo prowadzi głównie drogami gruntowymi, za wyjątkiem odcinków przechodzących przez miejscowości po nawierzchni bitumicznej. W Rąbiniu kierujemy się na Dalewo.

Dalewo, 21,6 km
W Dalewie trasa rowerowa prowadzona jest drogami asfaltowymi. Z Dalewa do Mościszek prowadzi droga gruntowa.

Mościszki, 25,1 km
W Mościszkach trasa rowerowa prowadzi nowo zbudowaną drogą o nawierzchni asfaltowej. Z Mościszek do Cichowa prowadzi droga gruntowa. Skrzyżowanie dróg przed Cichowem to węzeł szlaków pieszych i rowerowych. Zanim jednak wyruszymy dalej, warto zatrzymać się na chwilę w Cichowie.

Cichowska Pętla Rowerowa
Cichowska Pętla Rowerowa o długości 2,2 km obejmuje wszystkie najważniejsze atrakcje Cichowa: skansen filmowy „Soplicowo”, kolejkę parkową, pałac Bukowieckich, plażę „Zacisze”, plażę główną z amfiteatrem, przystanią stateczku spacerowego „Telimena”, wypożyczalnią sprzętu pływającego i restauracją z ogródkiem nad jeziorem. Przy trasie w jej pobliżu znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, miejsca noclegowe i pole biwakowe.


Na zdjęciu: Skansen filmowy "Soplicowo" (źródło)

Cichowo, 28,1 km
Dojeżdżamy do drogi Cichowo – Bieżyń, po czym skręcamy w prawo, kierując się w stronę Bieżynia. Z Cichowa do Lubinia przez Bieżyń trasa rowerowa prowadzi ścieżką z kruszywa łamanego o długości 6,58 km, zlokalizowaną w bezpośrednim sąsiedztwie dróg powiatowych. W Bieżyniu trasa rowerowa prowadzona jest nowymi drogami pieszo-rowerowymi o długości 0,9 km do stacji Krzywińskiej Kolei Drezynowej.

Bieżyń (stacja kolei drezynowej), 31,9 km


Na zdjęciu: Krzywińska Kolej Drezynowa (źródło)


Z Bieżynia do Lubina prowadzi nowa droga rowerowa z kruszywa łamanego. W Lubiniu trasa rowerowa prowadzi szosą do skrzyżowania przy kościele św. Leonarda.






Lubiń, 35,1 km
W Lubiniu przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie z drogą w kierunku Krzywinia i jedziemy do  Żelazna. Przy wyjeździe z Lubinia drogowskaz pokazuje kierunek do źródełka św. Bernarda. Jest również możliwość przejechania przez centrum wsi obok kościoła pw. św. Leonarda i schroniska młodzieżowego ciągiem pieszo – rowerowym z kostki betonowej.

Żelazno, 39,1 km
W Żelaźnie nad jeziorem, obok parkingu znajduje się miejsce odpoczynkowe.


Na zdjęciu: jezioro w Żelaźnie (źródło)

Wieszkowo, 42,1 km
W Wieszkowie zachował się słup dawnego drogowskazu. W zachodniej części wsi, na wzgórzu, znajdują się trzy nieczynne betonowe zbiorniki rolnicze z czasów II wojny światowej. Wzgórze w Wieszkowie jest doskonałą platformą widokową do podziwiania krajobrazu doliny Obry.

Krzywiń (Rynek), 46,2 km
Z Krzywinia kierujemy się w kierunku Kopaszewa.


Na zdjęciu: figura św. Wawrzyńca na rynku w Krzywiniu (źródło)




Kopaszewo, 52,4 km
W rejonie Kopaszewa w kierunku wsi Wławie oraz wzdłuż dalszego odcinka trasy prowadzącego w kierunku Choryni przez wieś Granecznik można oglądać kolejne nasadzenia śródpolne drzew i krzewów zrealizowane przez Powiat Kościański. W Kopaszewie nieopodal drogi wojewódzkiej nr 308  można zatrzymać się w miejscu odpoczynkowym.
Przez Kopaszewo trasa prowadzi drogą gruntową i asfaltową. Odcinek Kopaszewo-Choryń poprowadzony jest drogą gruntową utwardzoną tłuczniem.

Choryń, 58,0 km
W Choryni trasa rowerowa przecina drogę 308, prowadząc w stronę zabudowań dworskich i dalej powraca do skrzyżowania  z drogą  wojewódzką nr 308. Dalej jedziemy w kierunku Wławia. Odcinek trasy Choryń – Wławie – Januszewo prowadzi drogą bitumiczną o małym natężeniu ruchu samochodowego. We Wławiu przekraczamy kanał Obry i jedziemy do Januszewa, a następnie Osieka.


Na zdjęciu: kanał Obry (źródło)




Osiek, 68,0 km
Pałac w Osieku odwiedzał Adam Mickiewicz. Z Osieka kierujemy się na Gryżynę, a następnie wjeżdżamy do  Racotu i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo jadąc żwirową ścieżką rowerową do Kościana. Mijamy Rów Racocki i zbliżamy się do skraju lasu. Tutaj mamy do wyboru dwa warianty dalszej drogi. Możemy skręcić w lewo i jechać skrajem lasu znajdującego się po prawej stronie. Dalej skręcamy w prawo i jedziemy prosto przez las do ul. Leśnej w Kurzej Górze. Skręcamy w lewo w ul. Leśną  z płyt betonowych, a następnie w prawo i ul. Długą po nawierzchni bitumicznej dojeżdżamy do końca Kurzej Góry. Można również wybrać drugi wariant jazdy z Racotu do Kościana. Mijamy Rów Racocki i jedziemy nową żwirową drogą rowerową wybudowaną wzdłuż drogi nr 308, ale poza jej obszarem. Dojeżdżamy do granic Kościana i wjeżdżamy do miasta ul. Gostyńską, która prowadzi nas do skrzyżowania z ul. Łąkową w Kościanie i Długą w Kurzej Górze. Potem skręcamy w lewo w ul. Łąkową na wprost wyjazdu z Kurzej Góry.


Na zdjęciu: pałac w Osieku (źródło)



Kościan (Rynek), 82,47 km
Wyjeżdżając z Kurzej Góry skręcamy w lewo i zjeżdżamy lekkim łukiem w prawo w dół, wzdłuż wysokiego opłotowania ulicą Łąkową w Kościanie. Przejeżdżamy koło hurtowni materiałów budowlanych po lewej stronie. Skręcamy w lewo. Po lewej stronie mijamy stację paliw i dojeżdżamy do mostku. Następnie skręcamy w prawo i jadąc drogą gruntową wzdłuż kanału Obry wyjeżdżamy obok marketu na ul. Piłsudskiego. Dalej skręcamy w przy moście na ul. Piłsudskiego w lewo i kierujemy się prosto, przejeżdżamy przez most lekkim łukiem w prawo w kierunku Rynku jadąc ul. Szczepanowskiego, skąd następuje wyjazd na Rynek, który jest ostatnim punktem  trasy rowerowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz